Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Погледнете ушите си и ще разберете дали имате по-висок риск от инфаркт

01 декември 2023, 15:23 часа

Обикновено високият риск от сърдечно-съдови заболявания, включително и от инфаркт, се установява чрез кръвен тест, който проследява нивата на холестерола или захарта. Но има и малко известни признаци, че човек е изложен на риск от непосредствен сърдечен удар. 

Как ушите издават по-висок риск от инфаркт

“Един от признаците за висок риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания може да се види с просто око - просто погледнете ушите си”, това споделя академикът на Руската академия на науките, общопрактикуващ лекар Оксана Драпкина. Лекарят пояснява, че това се нарича знак на Франк и представлява диагонална гънка на ушната мида. 

Този есенен плод предпазва от инфаркт и деменция

Връзката между този признак и сърдечните заболявания е забелязана още през 1973 г. от Сандърс Т. Франк, когато изучава състоянието на свои пациенти с ангина пекторис и запушване на коронарната артерия - всички те бързо развиват такава бръчка на ушната мида. По-късно учените потвърдиха наблюденията на лекаря, а самият знак стана своеобразен маркер за риска от сърдечно-съдови заболявания и инфаркт.

Инфаркт може да се случи по всяко време, независимо от времето на деня и сезона навън. Въпреки това, според Оксана Драпкина, най-често инфарктите се случват през зимата.

„Това се дължи на свиването на кръвоносните съдове поради студа и увеличаването на натоварването на сърцето поради необходимостта да се поддържа нормална телесна температура“, обяснява професор Драпкина.

Специалистът дава шест съвета на тези, които вече са диагностицирани със сърдечни и съдови заболявания:

  • Обличайте се топло - носенето на няколко тънки слоя дрехи държи по-топло от един дебел слой.
  • Носете шапка, шал и ръкавици - ако страдате от коронарна болест на сърцето, носете маска или увийте шал около носа и устата си, за да дишате по-топъл въздух.
  • Не пийте алкохол, за да се стоплите - може да предизвика усещане за топлина, но ще увеличи стреса върху сърдечно-съдовата система.
  • Когато работите навън, правете почивки и влизайте по-често на закрито.
  • Измервайте кръвното си налягане, нивата на глюкоза и холестерол и ги поддържайте на оптимални нива.
  • Незабавно се обадете на линейка, ако почувствате болка или парене зад гръдната кост, студена лепкава пот, бледност, страх от смъртта, световъртеж и загуба на съзнание.

Според експерта инфарктът най-често се случва от 6 до 9 сутринта, тъй като по това време кръвното налягане и вискозитетът на кръвта се повишават.

Инсултът , който причинява бавен кръвен поток и високи нива на липиди в кръвта, най-често се случва между 4 и 6 сутринта.

Още: Лекар: 1 чаша от това сутрин сваля захарта и предпазва от инфаркт

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес